načítám ......

  • Dentalcentre.cz s.r.o. profesionální péče Dentalcentre.cz s.r.o. profesionální péče
  • Vytvoříme Vám krásný úsměv! Vytvoříme Vám krásný úsměv!
  • Naše práce je náš koníček Naše práce je náš koníček
  • Individuální přístup! Individuální přístup!
  • Těšíme se na Vaší návštěvu... Těšíme se na Vaší návštěvu...

Parodontologie

Parodontologie nebo-li prevence a léčba parodontitidy

Jedním z nejčastějších onemocnění dásní a tkání v okolí zubů je parodontitida (dnes známo také pod nesprávným lidovým pojmem paradentóza). Hned po zubním kazu je druhým nejčastějším onemocněním ústní dutiny. Pokud není včas léčena, může vést až k předčasné ztrátě zubů.

 

Vzhledem k tomu, že příčina parodontitidy je ve většině případech známa, je možno proti tomuto onemocnění účinně bojovat. Naši zubní lékaři jsou při použití nejmodernějších postupů a dobré spolupráci pacienta v léčbě vysoce úspěšní.

 

Projevy parodontitidy

Příznakem parodontitidy bývá často nepříjemný dech (halitosis), k dalším projevem patří i ustupující dásně, jejich otoky a krvácení nebo odhalování a viklavost zubů. Mnoho lidí se mylně domnívá, že občasné krvácení dásní při čištění zubů je normální. Zdravé dásně však nekrvácí, jejich krvácení je vždy projevem zánětu. U kuřáků ale někdy projev krvácení zcela chybí, proto může onemocnění probíhat dlouho i bez jakýchkoliv vnějších příznaků.

 

Parodontitidu mnozí pokládají za dědičné onemocnění, které mají po rodičích. To je obecně vžitý omyl, parodontitida má úplně jinou příčinu. U většiny případů se jedná o důsledek špatné dentální péče.

 

Včasné odhalení parodontitidy je možné na základě měření tzv. kapes chobotů (měření prostorů mezi dásní a zubem) parodontální sondou.

 

Při uvedených projevech je nutno podrobit se komplexnímu dentálnímu vyšetření a v případě diagnostikování postižení dásně zahájit doporučenou léčbu.

 

Příčiny onemocnění

Příčinou vzniku parodontitidy je především špatná technika čištění zubů a z toho vyplývající nedostatečná dentální hygiena. To vede k nahromadění zubního plaku v okolí dásní a tím ke vzniku jejich zánětů. Parodontitida znamená onemocnění postihující dáseň a kost, ve které zub drží. Dochází k odklonu postižené dásně od zubu, kde se následně nahromadí bakterie a plak, který způsobí nepříjemný zápach.

 

Onemocnění můžeme rozdělit do čtyř stádií. První stádium se nazývá gingivitis. Poznáme ho podle toho, že dásně při čistění zubů často krvácejí. Druhé, třetí a čtvrté stádium je počátečním, středním a pokročilým stádiem parodontitidy. Infekce již narušila nebo úplně zničila kost, což může vést až ke ztrátě zubu. V léčbě rozlišujeme dva základní postupy.

 

Metody prevence

V současné době existují efektivní metody prevence. Zanedbání prevence a následné poškození chrupu parodontitidou zapříčiněné touto chorobou je ve většině případech nezvratné. I když jsou preventivní postupy jednoduché, bezbolestné a zaberou jen pár minut, většina lidí je neprovádí. Metody prevence Vám poradí naše dentální hygienistka.

 

Postupy v léčbě

Existují obecně dva základní postupy v léčbě, konzervativní a chirurgický. Hlavním cílem obou metod je odstranění příčin zánětu, abychom zabránili ztrátě zubu.

 

Konzervativní metoda

U raných stádií parodontitidy volí náš stomatolog po dohodě s klientem konzervativní metodu léčby. Ta je velmi šetrná, ale účinná pouze v počátečních stádiích onemocnění. V pokročilých stádiích je pak doplňkovou metodou před léčbou chirurgickou. Konzervativní léčba zahrnuje především odstranění zubního kamene a plaku ručně nebo v kombinaci s ultrazvukem. Paralelně v naší zubní ordinaci učíme pacienta správným návykům ústní hygieny.

 

Chirurgická metoda

Pokud nánosy plaku a zubního kamene nemůže ošetřující zubní lékař důkladně odstranit konzervativní metodou, volí cestu chirurgickou. Při ní se zubař chirurgicky za použití lokální anestézie dostává do míst, která jsou konzervativní cestou nepřístupná. I v tomto případě je cílem odstranění příčin zánětu a snaha zamezit ztrátě poškozených zubů. Chirurgickou metodu nabízíme ve spolupráci s odborníkem - paoontologem.

Tento web používá soubory cookie, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více informací